Konkurs SPOŁECZNIK ROKU 2011 Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika już rozstrzygnięty. Listę Zwycięzców ogłoszono w piątek podczas Gali w Hotelu Abis, gdzie gościło ponad 130 osób.
Wokół nas jest wielu ludzi, którzy nie „bijąc piany” i nie wystawiając piersi do orderów robią wspaniałe rzeczy dla swojego środowiska, a przy tym angażują lokalną społeczność wokół dobra wspólnego. O takich ludziach trzeba myśleć, pisać i ich nagradzać, zwłaszcza, ze w pełni na to zasłużyli. Wśród naszych laureatów są i młodzi i starsi, zamożni i mniej zamożni, ale łączy ich jedno - ciepła myśl o drugim człowieku i jego potrzebach.
JAN ZASĘPA (Gmina Bystrzyca Kłodzka)
Jan Zasępa od 1999 roku organizuje, czyli przygotowuje i prowadzi wycieczki krajoznawcze po niezwykłych lub mało znanych miejscach Ziemi Kłodzkiej. Do 2012 roku opracował trasy, przygotował mapki i ulotki informacyjne do 57 wycieczek. Średnio 5 wycieczek i około 150 uczestników rocznie. Na wycieczki zaprasza każdego, kto ma na to ochotę, trochę wolnego czasu i odrobinę kondycji. Wpisowego nie ma! Wszystkie wycieczki prowadzi bezdrożami, ubarwiając je bogato historycznie, geologicznie i przyrodniczo, czasem muzycznie. Prowadzi stronę internetową www.odkrywanie.bystrzyca.pl, gdzie archiwizuje w wersji elektronicznej dokumentację fotograficzną i organizacyjną. A trzeba zaznaczyć, że wszystko wykonuje nieodpłatnie, w czasie wolnym od pracy. Działalność Jana Zasępy cechuje niezwykła solidność, dokładność i profesjonalizm, przygotowuje precyzyjnie trasy, sam je uprzednio przechodzi, organizuje dojazd, „ popasy”, a także wejściówki do zwiedzanych obiektów. Wszystkie informacje podane są w ulotce, które kiedyś rozdawał osobiście, a dzisiaj jest dostępna na stronie internetowej. Pan Jan robi to z własnej nieprzymuszonej woli, z widoczną radością, chęcią zarażenia innych swoją miłością do naszej ziemi. Wycieczki są niezwykłe, pełne niespodzianek, ale i wielkiej lekcji historii i topografii, bo przecież z Panem Janem rzadko chodzi się utartymi szlakami. Trzeba zaznaczyć, że w wyprawach uczestniczą zupełnie obcy sobie ludzie w wieku od 9 miesięcy do 80 lat, zjeżdżający nie tylko z naszej gminy czy powiatu, ale z Wrocławia, Poznania, Gliwic, a także z zagranicy. Tradycją stały się wyprawy 11 listopada, w których uczestniczy zawsze ponad 60 osób. Dzisiaj, już nikt, kto brał udział w eskapadach nie wyobraża sobie życia bez nich.
ELŻBIETA KUBICZ (Gmina Bystrzyca Kłodzka)
Pani Elżbieta jest współzałożycielką, kierownikiem artystycznym i dyrygentką chóru od 2000 roku. Wszystkie te działania prowadzi społecznie. Poza cotygodniowymi próbami z chórzystami, próbami z solistami, dużo czasu poświęca na przygotowanie repertuaru, który w opinii jurorów, a co ważniejsze w opinii słuchaczy jest znakomicie dobrany i niezwykle atrakcyjny. Chór śpiewa utwory klasyczne, religijne, ludowe, rozrywkowe, kolędy i pastorałki. Okres Adwentu i Bożego Narodzenia, to czas wytężonej pracy, gdyż koncerty grane są kilka razy w tygodniu. Koszty dojazdów na występy oraz koszty promocji chóru stanowią niebagatelną kwotę, a trzeba dodać, że obciążają budżet Pani Eli. Wszystkie koncerty i praca chóru jest świetnie udokumentowana w kronice chóru i stronie internetowej www.chorzgor.bystrzyca.eu . Kameralny Nauczycielski Chór „CHÓR Z GÓR” godnie reprezentuje gminę Bystrzyca Kłodzka oraz Ziemię Kłodzką zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Działalność i sukcesy chóru to udział w : Świętokrzyskich Przeglądach Chórów Nauczycielskich (2 razy); Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wlkp. (4 razy); Międzynarodowym Adwentowym Śpiewaniu w Pradze (2 razy); Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnych w Sulistrowicach - II miejsce i wyróżnienie; Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej "STABAT MATER" w Łagiewnikach – III miejsce. Chór pod kierownictwem Pani Elżbiety występował także z koncertami w: Bystrzycy Kłodzkiej, Trutnovie, Osenicach, Wiedniu, Dusznikach Zdroju, Długopolu Zdroju, Lądku Zdroju, Międzylesiu, Stroniu Śląskim, Kłodzku, Nowej Rudzie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Szczawnie Zdroju, Rawiczu, Polanicy Zdroju, w zamku w Książu.
BOŻENA PAWULA (Gmina Międzylesie)
Pani Bożena jest Prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego TĘCZA w Międzylesiu. Od lat prowadzi społecznie ogrody działkowe, dba o estetykę, pozyskuje sponsorów na rozbudowę i doposażenie świetlicy działkowej, organizuje corocznie dożynki działkowe, bierze udział w gminnych uroczystościach, wspaniale promując zarówno lokalne ogrody jak i ich właścicieli. Reprezentuje także „działkowców” z gminy Międzylesie na szczeblu wojewódzkim. Pani Bożena swoją działalność prowadzi z wielkim zaangażowaniem, poświęca bardzo dużo czasu sprawom i problemom działkowiczów. Jest niezwykle operatywna, ma duże umiejętności w aktywizowaniu członków organizacji do działań na rzecz środowiska lokalnego i poprawia infrastrukturę działek w Międzylesiu z niezwykłą determinacją. Cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców, nie tylko członków ogrodów działkowych. Bierze czynny udział w pracach Okręgowego Zarządu, a jako Sekretarz Powiatowego Kolegium Prezesów Ogrodów Działkowych pomaga w tworzeniu sprzyjających warunków dla rozwoju ogródków działkowych. Pani Bożenka jest bez wątpienia „pozytywnie zakręcona”.
KRZYSZTOF DUDEK (Gmina Międzylesie)
Pan Krzysztof od lat 60-tych działa w Klubie Sportowym MLKS SUDETY Międzylesie - można powiedzieć w „trzech osobach” : jako piłkarz (od 1968 roku), jako sędzia (1975 -1985), a obecnie jako członek zarządu. Od 1992 r. corocznie organizuje turniej piłkarski o „Puchar Krzysztofa”, który ma zasięg krajowy, a przez okres kilku lat miał zasięg międzynarodowy. Całość wydarzenia finansuje z własnych środków. Wspomaga klub sportowy i piłkarzy swoim doświadczeniem, a także jest bezinteresownym darczyńcą i inicjatorem wielu działań społecznych. Zawsze chętnie pomaga we wszystkich organizowanych imprezach na terenie miasta i gminy, m.in. podczas Dni Międzylesia, dożynek gminnych, zawodów sportowych, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mikołajek czy jasełek. Bez względu na porę roku, dnia czy nocy pan Krzysztof służy bezinteresowną pomocą. Dzieli się chętnie swoim doświadczeniem z młodym pokoleniem sportowców. Swoim zaangażowaniem mobilizuje otoczenie do czynnego uczestnictwa w życiu społecznym gminy. Poświęca swój czas na krzewienie kultury fizycznej i rozwijanie różnorodnych zainteresowań. Cieszy się wielkim szacunkiem i uznaniem nie tylko wśród sportowców, ale też całej społeczności lokalnej, w tym władz samorządowych.
MIECZYSŁAW SZARŁOWSKI (Gmina Międzylesie)
Pan Mieczysław pełni funkcję sołtysa wsi Domaszków już drugą kadencję. Mieszkańcy o Nim mówią „to społecznik z krwi i kości”. Dzięki jego działalności zagospodarowano wiejskie tereny rekreacyjne, boisko i teren wokół niego, plac zabaw, gdzie organizowane są imprezy kulturalne, sportowe, integracyjne o zasięgu wiejskim i gminnym. Integruje społeczność lokalną z niezwykłym zaangażowaniem. Pozyskuje środki na realizację w/w zadań poprzez składnie wniosków o różnego rodzaju dotacje, ale każdy z realizowanych projektów angażuje społeczność lokalną do pracy na rzecz dobra wspólnego. Pan Mieczysław od wielu lat działa społecznie na rzecz mieszkańców Domaszkowa. Poświęca wiele czasu aby poprawić stosunki międzyludzkie, zachęca mieszkańców o dbałość i estetykę wsi. Osobiście angażuje się we wszystkie prace i działania na rzecz wsi i gminy, a także chętnie bierze udział w imprezach, konkursach i uroczystościach promując gminę Międzylesie w powiecie i województwie. Swoim zaangażowaniem aktywizuje mieszkańców do działań na rzecz środowiska lokalnego.
VIOLETTA I DARIUSZ GULIJOWIE (Gmina Stronie Śląskie)
Państwo Gulijowie od 15 lat działają społecznie na terenie gminy Stronie Śląskie, ze szczególnym uwzględnieniem sołectwa Bolesławów. Są organizatorami życia społeczno - kulturalnego. Z ich inicjatywy odbywają się kilka razy w roku imprezy integrujące lokalną społeczność: pikniki rodzinne, spotkanie wigilijne, Dzień Babci i Dziadka. Prowadzą ośrodek wypoczynkowy użyczając nieodpłatnie sale na bale charytatywne, kafejkę internetową, punkt biblioteczny, zebrania sołeckie, zebrania Ochotniczej Straży Pożarnej. Na Panią Violettę i Pana Dariusza można liczyć zawsze i w każdej sytuacji. Z życzliwością i uśmiechem starają się pomagać innym. Zintegrowali społeczność okolicznych wsi, stworzyli tradycję spotkań mieszkańców, które stały się trwałym elementem lokalnego życia. Państwo Gulijowie są bardzo lubiani przez mieszkańców, którzy mogą się zwrócić ze swoimi problemami życia codziennego. Prowadzą dom otwarty, chętnie wspierają akcje charytatywne, a torty Pani Violi słynne są w całej okolicy. Oboje są także inicjatorami czynów społecznych we wsi: sprzątanie rynku, postawienie wiaty przy boisku, sadzenie kwiatów. Pan Darek przyczynił się do powstania boiska sportowego, gdzie odbywają się mecze, a młodzież aktywnie spędza tu czas.
WIESŁAWA CZERWIŃSKA (Gmina Stronie Śląskie)
W gminie Stronie Śląskie nikt nie ma wątpliwości, że Pani Wiesia jest animatorką wielu imprez kulturalnych oraz sportowych. „Woda i Ogień” nad zalewem w Starej Morawie czy „Lato Misia Jaskiniowego” w kamieniołomie w Kletnie, igrzyska młodzieżowe w narciarstwie zjazdowym, bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, czy w czasie wakacji bezpłatna nauka pływania, pewnie nie odbyły by się, gdyby nie zaangażowanie Pani Wiesi. W czasie ferii zimowych współpracuje ze Strońskim Parkiem Aktywności. Poza tym piastuje funkcję społeczną honorowego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gierałtowie, urządza zabawy strażackie, gotuje i jest wodzirejem imprezowym. Już czwartą kadencję jest radną i najważniejsze dla Niej sprawy to bezpieczeństwo w gminie, edukacja i zdrowie.
JAN FLOROWSKI (Gmina Stronie Śląskie)
Pan Janek ma niewątpliwie duszę społecznika. Działa od 40 lat. Wraz ze stowarzyszeniem „Akcja Katolicka” organizuje corocznie Mikołaja dla dzieci z ubogich rodzin, organizuje zimowiska i zajęcia sportowo – rekreacyjne w okresie lata. Pracuje też na rzecz KS „Śnieżnik” i KS „Kryształ” nieodpłatnie organizując nagłośnienie, oprawę muzyczną i reklamę. Współtworzył „Klub Seniora”, gdzie przygotowuje i prowadzi „ wieczory wspomnień” nieżyjących artystów estradowych. Organizuje akcje i bale charytatywne zbierając pieniądze na letni wypoczynek dzieci i młodzieży z terenu gminy Stronie Śląskie. Działa w zarządzie ogródków działkowych „Pod Świerkiem” . Współorganizuje festyny dla dzieci i dla działkowiczów. Chętnie wspiera finansowo wydarzenia kulturalne w Gimnazjum i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Stroniu Śląskim. Od czterech kadencji jest radnym.
CZESŁAWA PIECHNIK (Gmina Stronie Śląskie)
Pani Czesia jest sołtyską we wsi Stronie Śląskie. Mieszkańcy wsi mówią, że „ma niezwykły talent – potrafi zintegrować mieszkańców wsi, zagonić ich do roboty, by wieś była piękniejsza i bardziej atrakcyjna turystycznie”. Potrafi zmotywować mieszkańców, by dbali o tradycję, by brali udział w imprezach gminnych jak np. „ Tradycyjne Stoły wigilijne”, „Tradycje Wielkanocne, bierze czynny udział w dożynkach, wije wieńce dożynkowe, motywuje i mobilizuje zarówno seniorki jak i tzw. młode gospodynie. Potrafi nawet zintegrować mieszkańców wsi z nowoprzybyłymi mieszkańcami organizując spotkania przy ognisku. Zdobywa środki finansowe, które ułatwiają zrealizowanie pomysłów. Szczególnie troszczy się o dzieci organizując Dzień Dziecka, zabawę mikołajkową, pożegnanie lata, kuligi, ogniska. Z Jej inicjatywy remontowane są kapliczki i przydrożne krzyże. Od czasu kiedy Pani Czesława Piechnik została Sołtysem zaobserwować można wzmożoną aktywność wielu mieszkańców wsi, powstały witacze, plac sołecki, który został stworzony od podstaw rękami mieszkańców i cały czas zmienia się dostosowując do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Dzięki Niej mieszkańcy poczuli, że naprawdę tworzą swoją „Małą Ojczyznę”.